Ako vybrať hrniec?

Hrniec je základným kusom riadu pre každé varenie, dusenie a v niektorých prípadoch aj pečenie alebo vyprážanie. Nesmie skrátka chýbať v žiadnej kuchyni. Aby hrniec vyhovoval vašim návykom, kulinárskym ambíciám aj typu sporáku, urobte si čas a zoznámte sa s rozmermi, tvarmi, materiálmi a tiež s užitočnými vychytávkami, ktoré vám prípravu pokrmov spríjemnia.

Hrniec je základným kusom riadu pre každé varenie, dusenie a v niektorých prípadoch aj pečenie alebo vyprážanie. Nesmie skrátka chýbať v žiadnej kuchyni. Aby hrniec vyhovoval vašim návykom, kulinárskym ambíciám aj typu sporáku, urobte si čas a zoznámte sa s rozmermi, tvarmi, materiálmi a tiež s užitočnými vychytávkami, ktoré vám prípravu pokrmov spríjemnia.

Doba čítania 8 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Plánované využitie

Než začnete skúmať jednotlivé parametre, zamyslite sa, k čomu ho budete najčastejšie používať, čo v ňom budete variť a tiež aký typ ohrevu doma máte. Dokážete si tak lepšie predstaviť, aký model potrebujete.

  • Univerzálny hrniec - Pokiaľ chcete jeden model používať na všetko, kúpte si stredne veľký univerzálny hrniec.

  • Veľký hrniec - Na varenie pre väčší počet stravníkov.

  • Hrniec na cestoviny - Na cestoviny sa hodí vysoký hrniec s otvormi v pokrievke alebo s perforovaným nadstavcom, ktorý vám uľahčí cedenie.

  • Rajnica - K ohrievaniu vody, mlieka alebo vajec je ideálnou voľbou rajnica čiže menší hrniec, ktorý má často praktickú rukoväť, je vybavený lievikom a v niektorých prípadoch aj pokrievkou.

  • Kastról - Nízky hrniec s dnom s veľkým priemerom. Inými slovami hrniec, ktorý je výrazne širší než vyšší.

  • Naparovací hrniec - Tieto modely majú vo výbave pokrievku a vyberateľné naparovacie nadstavce, ktoré do hrnca presne zapadajú a nahrádzajú parák. V jednom hrnci tak môžete pripraviť aj viac chodov naraz.

Rozhodujúcim faktorom pri výbere hrnca je typ ohrevu, aký máte. Nie všetky hrnce sa hodia na všetky typy varných dosiek. Väčšina sa dá použiť ako na plyne, tak na elektrickej doske. Pri plyne si dajte pozor na materiál úchytov - mal by byť nehorľavý.

Dôležité parametre

U hrncov berte do úvahy nielen objem, ale aj výšku a priemer dna. Objem hrnca voľte podľa toho, čo v ňom budete variť a pre koľko osôb.

  • Objem - pre trojčlennú domácnosť je ideálny hrniec s objemom do 5 litrov, rodine o 4-6 členoch dobre poslúžia hrnce s objemom 5-10 litrov, viacčlenné rodiny či veľké skupiny ocenia veľké hrnce s objemom nad 10 litrov.

  • Výška sa väčšinou pohybuje medzi 6 až 35 cm.

  • Priemer dna vyberajte tak, aby aspoň približne zodpovedal veľkosti platničky, akú máte. U príliš veľkého hrnca na malej platničke by dochádzalo k nerovnomernému rozloženiu tepla. Naopak, u malého hrnca na veľkej platničke by sa mohli poškodiť steny nádoby. Priemer dna sa u väčšiny hrncov pohybuje od 10 do 32 centimetrov, ale nájdete aj hrnce s 50 cm priemerom.

Kvalita prevedenia

Uši a rukoväte musia v každom prípade dobre držať. V prípade ukotvenia na skrutky sa stáva, že sa uvoľnia a ucho sa potom kýve. Teda je lepšie, keď sú úchyty napevno.

Energetické nároky pri varení do značnej miery ovplyvňuje tesnosť pokrievky. Pokrievka by mala na hrnci dobre sedieť a tesniť. Najlepšie priliehajú pokrievky so silikónovým okrajom.

Zamerajte sa tiež na materiál, z ktorého je vyrobené dno. Sendvičové dno sa skladá z niekoľkých vrstiev, najčastejšie sa kombinujú vodivé materiály, ako je napríklad hliník, s nepriľnavými povrchovými úpravami. Vďaka tomu hrnce pracujú efektívnejšie a s nižšími nárokmi na energiu. Teplota je rovnomerne rozvedená a nekolíše. Pokrm tak uvaríte rýchlejšie a tým pádom aj lacnejšie.

Konečne viete, aký je rozdiel medzi hrncom a panvicou

Materiál

  • Nerezové hrnce znesú vysoké teploty, používanie kovových nástrojov a mnohokrát aj umývanie v umývačke. Ale nie všetky nerezové hrnce majú rovnakú kvalitu. Pri výbere sa zamerajte na hrúbku nerezu a hlavne dno - to by malo byť sendvičové čiže zložené z viacerých vrstiev, pretože nerez sám o sebe nie je dobrým vodičom. Kvalita hrnca je označená na vonkajšej strane dna. Najkvalitnejšie hrnce sú označované 18/8, 18/10 alebo 18/12, zatiaľ čo horšia kvalita dosahuje hodnôt 8/0. Nevýhodou hrncov s tenkým dnom je, že sa na nich počas vyprážania ľahko prichytia potraviny. Vplyvom vysokých teplôt sa navyše môžu zdeformovať steny aj dno.

  • Smaltované hrnce sú odolné voči teplotným šokom a majú dlhú životnosť. Ich telo tvorí hliník, liatina alebo iný tepelne vodivý kov, smaltovanie je len povrchovou úpravou. Nevýhodou je, že pri odštiepení sklovitého smaltu vo vnútri hrnca dochádza k nežiaducemu kontaktu potravín s vnútorným materiálom, ktorý môže byť zdravotne závadný (hliník).

  • Liatinové hrnce sú masívne, odolné, dobre vedú teplo a majú dlhú životnosť. Odolajú vysokým teplotám aj kontaktu s tvrdými nástrojmi. Celoliatinové hrnce je možné používať na všetkých typoch ohrevu vrátane varenia na ohni a pečenia v rúre. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a citlivosť k prudkým teplotným šokom.

  • Keramické hrnce sú vypálené z hliny, majú nepriľnavý povrch, dobre odolávajú vysokým teplotám a udržujú teplo aj dlho po vytiahnutí z rúry. Jedlo v nich len tak nevychladne. Nevýhodou je vysoká obstarávacia cena a krehkosť - pri páde na zem sa môžu rozbiť.

  • Titánové hrnce sa skladajú z niekoľkých materiálov a vrstiev. Telo majú z tepelne-vodivého kovu, najčastejšie z hliníka, ktorý je za vysokých teplôt potiahnutý vrstvou oxidu titaničitého. Hrnce s titánovým povrchom sú odolné voči zmenám teplôt aj mechanickému poškodeniu.

  • Medené hrnce veľmi dobre vedú teplo, ale nemali by byť v priamom styku s potravinami a preto je vnútorný povrch z nerezu, cínu alebo z nepriľnavých nástrekov. Nevýhodou je vysoká obstarávacia cena a pomerne náročná údržba.

  • Hliník je vodivý kov, ktorý sa u hrncov väčšinou používa na telo, ale k priamemu styku s potravinami sa nehodí a preto sa poťahuje ešte iným, väčšinou nepriľnavým materiálom.

  • Granitové hrnce majú telo z vodivého kovu a na povrchu je vrstva granitu čiže žuly, ktorá dobre zvláda vysoké teploty a je odolná proti poškriabaniu.

  • Hrnce z varného skla sú odolné voči postupnému zahrievaniu na vysoké teploty, ale sú citlivé na teplotné šoky - môžu prasknúť. Sklo sa hodí ako na varenie na elektrických a keramických varných doskách, tak k pečeniu v rúre, ale k priamemu kontaktu s plameňom vhodné nie sú. Pri použití na plynovej varnej doske sa používajú špeciálne nadstavce na platničku.

  • Plast a drevo nájdete na rukovätiach a na pokrievkach. Pri modeloch s drevenými detailmi nebude pravdepodobne možné umývanie v umývačke, varenie na plyne ani pečenie v rúre. Plastové rukoväte zase nepatria k najkvalitnejším a z bezpečnostných dôvodov by sa tiež nemali používať na plynových platniach, ani vkladať do rúry. Sklo sa najčastejšie používa na pokrievky - dovolí vám nahliadnuť dovnútra hrnca bez toho, aby ste ho museli otvárať.

Pozor, nie každý materiál je vhodný pre varenie na plynovej doske

Užitočné vychytávky

  • Držiaky pokrievok na hrncoch slúžia na zavesenie pokrievky na okraj hrnca.

  • Ukazovatele objemu čiže merné rysky na vnútornej strane vám na prvý pohľad ukážu, ako je hrniec naplnený - ľahko s nimi odmeriate potrebné množstvo vody.

  • Odnímateľné uši a rukoväte majú niektoré hrnce a rajnice. Keď s nimi potrebujete manipulovať, rukoväť jednoducho nacvaknete. Túto funkciu využijete u hrncov, ktoré sa používajú na pečenie v rúre, alebo pri skladovaní hotových pokrmov v chladničke, kde vďaka tomu ušetríte miesto.

Rady a tipy

Rôzne varné dosky a rúra

V popise produktu nájdete, pre aké typy ohrevu je daný hrniec vhodný a tiež informáciu, či ho možno používať na plynovom horáku alebo k pečeniu v rúre. Isté limity sa väčšinou spájajú s hrncami, ktoré majú uši alebo úchytky z horľavého materiálu (drevo, plast). Zvýšenú pozornosť venujte výberu hrnca pre varenie na indukcii. Hrniec môže byť z ľubovoľného materiálu, ale musí mať feromagnetické dno.

Umývanie v umývačke podľa návodu od výrobcu

Nie všetky hrnce je vhodné umývať v umývačke a preto si túto možnosť vopred zistite v popise produktu. Ak tam túto informáciu nenájdete, oslovte predajcu alebo výrobcu. Hrnce, ktoré výrobca v umývačke vyslovene neodporúča umývať, by sa nenávratne zničili. Prečítajte si návod na údržbu a riaďte sa ním.

Ako čistiť hrnce

Životnosť aj vlastnosti hrnca do značnej miery ovplyvňuje spôsob, akým sa o ne staráte. Každý materiál je inak citlivý a má iné potreby. Všeobecne sa neodporúča použitie silne abrazívnych prostriedkov a pomôcok. Pripečené nečistoty je lepšie nechať odmočiť - postupne sa uvoľnia a pôjdu ľahšie odstrániť. Najvhodnejšie je použiť špeciálne čistiace prostriedky pre daný materiál. Mnohé materiály (napríklad meď) majú svoje špecifiká a sú náchylné k chemickým reakciám, takže po čistení jedlou sódou, octom alebo citrónovou šťavou by mohol hrniec zmeniť farbu, alebo dokonca stratiť svoje pôvodné vlastnosti.